Obsah

Obec Veselé se rozprostírá podél levého i pravého břehu potoka Bystrá, mezi městy Česká Kamenice a Benešov nad Ploučnicí.

Nachází se v Ústeckém kraji, v jihovýchodní části okresu Děčín v Habartické kotlině (ve výšce 260 - 290 m.n.m.).

Dominantou obce je kopec Veselka (460 m. n. m.).

Název obce Veselé pochází z původního německého označení "Freudenberg", což znamenalo "veselý kopec". Symbol kopce byl použit i do znaku, nad kterým se tyčí medvědí tlapa - z erbu rodu Luticů (zakladatele obce), a šesticípá hvězda, která vyjadřuje právo čepovat pivo šest neděl po narození dítěte - proto šest cípů.

O obci Veselé byla první zmínka v roce 1381 v zápise městské knihovny v České Kamenici.

Obec Veselé je převážně zemědělsky využivaná, cca 64% rozlohy tvoří zemědělská půda. Lesy zaujímají 26,6% rozlohy. Celková rozloha katastru: 738,08 ha.

Ochrana přírody:    CHKO České středohoří a CHKO Labské pískovce (jsou odděleny silnicí
                            č. i/13). V CHKO Labské pískovce jsou na území obce evidovány
                            chráněné druhy živočichů, skokan skřehotavý, ropucha obecná,
                            chřástal vodní, křepelky.

Obyvatelstvo:         počet obyvatel: 348, počet objeků k trvalému bydlení: 116, počet
                            rekreačních objektů: 18.

Přírodní podmínky: průměrná roční teplota: 6-8 °C, srážky 700 mm, mírně teplý a mírně
                            vlhký region 5.

Obec patří do povodí Labe, pomoří Severního moře. Říčka Bystrá pramení u Nového Oldřichova, v Benešově nad Ploučnicí se vlévá do Ploučnice.